Naujagimiams palanki ligoninė

Naujagimiams palankios ligoninės iniciatyvą 1991 metais paskelbė Tarptautinė Pasaulio sveikatos organizacija drauge su Jungtinių Tautų vaikų fondu. Šios iniciatyvos tikslas - užtikrinti motinos teisę žindyti savo kūdikį ir kūdikio teisę būti žindomam - taip gauti geriausią maistą ir ryšį su motina. Remiantis moksliniais tyrimais buvo suformuluota dešimt principų, kuriais vadovaujantis žindymo sėkmė padidėja, ir paskelbta, kad ligoninės, kurios savo noru įgyvendins šiuos principus, gaus teisę vadintis Naujagimiams palankiomis ligoninėmis. Prie šios iniciatyvos VšĮ Vilniaus gimdymo namai prisijungė dar 1999 metais. Vyko paruošiamieji darbai, personalas mokėsi, 2002 m. ligoninei suteiktas Naujagimiams palankios ligoninės vardas (2009 m. suteiktas dar kartą). Mūsų įstaiga pripažįsta, kad kūdikių žindymas yra ypatingai svarbus tiek kūdikių tiek mamų sveikatai.
Naujagimiui palankioje ligoninėje siekiama, kad motina ir naujagimis kartu palatoje būtų visą parą. Žindyti kūdikį skatinama tiek, kiek reikia ir kada jis nori. Be to, dažnas žindymas - geriausias būdas skatinti pieno susidarymą. Žindymas krūtimi - geriausias ir vertingiausias kūdikio maitinimas, o kartu puiki apsauga nuo ligų. Teigiamos įtakos maitinimui krūtimi turi subalansuota motinos mityba nėštumo metu ir po gimdymo. Žindomiems kūdikiams nerekomenduojame dirbtinių spenelių pakaitalų ar čiulptukų. Neabejojame, kad žindymas - vienintelis teisingas kūdikių maitinimo būdas, nulemiantis normalų vaiko augimą ir vystymąsi - tai procesas, turintis unikalų biologinį ir emocinį poveikį motinos ir vaiko sveikatai.
Atnaujinti Naujagimiui palankios ligoninės reikalavimai
Dešimt žingsnelių sėkmingo žindymo link:
1a. Visiškai laikytis Motinos pieno pakaitalų rinkodaros kodekso ir su tuo susijusių Pasaulio sveikatos asamblėjos rezoliucijų
1b. Turėti rašytinę kūdikių maitinimo politiką, kuri nuolatos primenama personalui ir tėvams.
1c. Turėti nuolatinę stebėjimo ir duomenų valdymo sistemą.
2. Užtikrinti, kad personalas turėtų pakankamai žinių, kompetencijų ir įgūdžių žindymo palaikymui.
3. Aptarti žindymo svarbą ir tinkamą žindymą su besilaukiančiomis moterimis ir šeimomis.
4. Sudaryti sąlygas mamos ir naujagimio odos kontaktui iš karto po gimimo ir užtikrinti jo nepertraukiamumą, kad mama galėtų pažindyti kaip galima greičiau po gimdymo.
5. Padėti mamoms pradėti žindyti, palaikyti žindymą ir spręsti iškylančius sunkumus.
6. Neduoti žindomiems naujagimiams jokio maisto ar skysčių nebent yra medicininių indikacijų.
7. Sudaryti sąlygas mamoms ir naujagimiams būti kartu 24 val. per parą.
8. Paaiškinti mamoms ir skatinti jas atpažinti ir reaguoti į naujagimio alkio ženklus.
9. Patarti mamoms buteliukų, žindukų ir čiulptukų klausimu, paaiškinti jų keliamus pavojus.
10. Išleidžiant tėvus iš ligoninės padėti jiems laiku užsitikrinti žindymo priežiūrą ir pagalbą.
(pagal Ten steps to successful breastfeeding.)

VšĮ „Vilniaus gimdymo namai“ - Naujagimiams palanki ligoninė nuo 2002 metų. Mūsų įstaigoje veika laktacijos kabinetas, kur pagalbą išvykusioms, tačiau turinčioms žindymo sunkumų moterims teikia akušerė - žindymo specialistė. Sukaupta didžiulė gerosios praktikos patirtis užtikriną sklandų mamų ir kūdikių žindymą, teikia norą tobulėti personalui.

________________________________________________________________________________________________
Atnaujinta: 2022-01-05, 11:21:05