Svetainės medis
Neįgaliųjų versija
Ave vita
Vilniaus gimdymo namai
Sertifikatas
Submenu image
Submenu image

DELFI konferencija apie gimdyma namuose

Atnaujinta: 2021-04-01

 

Pavadinimas: DELFI konferencijoje apie gimdymą namuose –  11:00                 Data: 2013-03-01                                                     

Dalyviai:

Lietuvos akušerių ginekologų draugijos atstovė gydytoja Daiva Brogienė

Konferencija baigėsi

Atsakymai        Kiekis: 26

Birute

Laba diena, koks jūsų požiūris į gimdymą namuose? 

Daiva Brogienė : 10:59

Laba diena, DELFI skaitytojai,

Gerbiu kiekvieno žmogaus pasirinkimo teisę. Jeigu būtų reglamentuotas gimdymas namuose, profesionalai taip pat turėtų pasirinkimo teisę suteikti tokias paslaugas, verstis tokia praktika, ar ne. Manau, kad reglamentuoti planuotą gimdymą namuose reikėtų. Tuomet išsispręstų labai daug ginčų, kurie šiandien kyla, daug jų visiškai nepagrįstų.

busima mamyte

ar manote, kad gimdymas namuose nusikaltimas? Kodel? 

Daiva Brogienė : 11:00

Šiandien tokios paslaugos nėra reglamentuotos, vadinasi, profesionalai negali dalyvauiti planuotame gimdyme namuose. Jeigu jie tai daro, reiškia, tai nusikalstama veika.

Ana

Laba diena, gerb. gydytoja, aš jau nebežinau - iš kur tos diskusijos apie gimdymus namuose? Juk civilizacija tam ir yra, kad tobulėtume, tinkamą pagalbą gautume... 

Daiva Brogienė : 11:02

Medicinos sritis nėra išimtis - vyksta globaliniai didžiuliai pokyčiai visose veiklose. Grįžtame prie gamtos, žalio maisto, ekologijos, todėl ir atsiranda tokių minčių kaip gimdyti natūraliau.

Ana

Ar tikrai ligoninėse taip baisu gimdyti, kaip sako gimdančios namuose? Esą aplinka psichologiškai traumuoja. 

Daiva Brogienė : 11:05

Mes, profesionalai, dedame visas pastangas, kad gimdymo palatos būtų artimos namų aplinkai. Leidžiame viską, ko tik nori gimdyvė: dalyvauja artimiausi žmonės, galima gimdyti vonioje, personalas į gimdyklą užeina tik reikalui esant. Kaip atrodo šiuolaikiški artimi šeimai gimdymo namai, galite išvysti apsilankę Vilniaus gimdymo namuose Tyzenhauzų 18A.

kukutis

Ar ligoninės veda statistiką, kiek moterų gimdo namuose? Kokios jų demografinės charakteristikos? Ar tiesa, kad tai žemo sluoksnio žmonės? 

Daiva Brogienė : 11:06

Gimdymo stacionarai tokios ataskaitos tikrai nedaro, nes tai nėra jų funkcija. Statistika turėtų rūpėti valdžios institucijoms tam, kad jos galėtų priimti teisingus sprendimus sprendžiant problemą.

V.

Labą dieną.
Kaip manote, kodėl nėra diskusijos tarp aktyvių piliečių ir valdžios institucijų šiuo klausimu? 

Daiva Brogienė : 11:08

Gal trūksta diplomatijos iš abiejų pusių, tačiau visuomenėje diskusijos vyksta labai aktyviai, tuo reikėtų tik pasidžiaugti. Sprendimas dėl planuotų gimdymų namuose tikrai bus priimtas atsižvelgiant į visuomenės lūkesčius.

Aurum

Koks Lietuvoje neonatalinis kūdikių mirtingumas? 

Daiva Brogienė : 11:14

Perinatalinis mirtingumas: 6 naujagimiai 1000 gimusių. Tai vienas iš geriausių sveikatos statistikos rodiklių Lietuvoje, turime kuo pasidžiaugti lyginant su visomis kitomis ES valstybėmis.

Klaustukas

Kodėl tiek daug vilniečių važiuoja gimdyti į Kauną, gi ten keliai baisūs? 

Daiva Brogienė : 11:15

Moterys turi pasirinkimo teisę, gali gimdyti bet kuriame Lietuvos gimdymo stacionare. Paprastai ji renkasi jausdama, kad ten jai gimdyti saugiausia. Todėl ne taip svarbu Jūsų minimi baisūs keliai:)

Aurum

Kodėl lietuvės mamos turi mažesnę pasirinkimo laisvę nei kaimyninių šalių? 

Daiva Brogienė : 11:17

Jeigu jūs turite omenyje, kad jos neturi teisės rinktis gimdyti namuose, tai jūs klystate: ir tarptautiniai, ir nacionaliniai teisės aktai tokią teisę jau reglamentuoja. Tačiau trūksta teisinių nuostatų, kad teikiama pagalba būtų profesionali ir saugi.

paciente

manau, kad lygiai taip pat kaip namuose gali nutikti traumu gimdant, lygiai taip pat ir ligonineje. Ar ligonineje gimdant yra garantuojama, kad nebus zalos tie vaikui, tiek motinai. Kas prisiima atsakomybe?

Daiva Brogienė : 11:19

Nesėkmių išvengti visiškai neįmanoma nei gimdant namuose, nei ligoninėje, todėl jūs esate teisi. Kaip ir visose srityse, taip ir medicinoje absoliučiai išvengti klaidų neįmanoma, tačiau jų skaičių galima sumažinti žinant riziką ir ją valdant.

XS

ka manote apie nuskausminima gimdymo metu? 

Daiva Brogienė : 11:22

Tai labai individualus dalykas, priklausantis nuo moters reakcijos į skausmą, nuo jos psichologinio pasiruošimo gimdymui. Ne paslaptis, kad nemažai moterų gimdo visiškai natūraliai be jokių nuskausminamųjų. Tačiau yra kategorija neščiųjų, kurios tik atvykusios į priėmimo skyrių pirmiausia teiraujasi dėl epidūrinės nejautros, nors dar sąrėmių ir nėra.

Dalia

Teko girdeti, kad galima susimoketi gydytojui, kad butent jis priimtu kudiki ir butent norimas gydytojas priimtu? Ar tiesa? Ar galiu pasiprasyti, kad vaika priimtu butent tas gydytojas, kurio noriu, net jei vidury nakties gimdysiU?

Daiva Brogienė : 11:26

Taip, yra ministro įsakymas, kuris šią galimybę reglamentuoja kaip papildomą gimdymo priežiūros paslaugą. Kiekviena nėščioji gali pasirinkti gydytoją ir aptarti detales dėl gimdymo priežiūros.

Lolita

Sveiki. Ar reikėtų bausti už neatsakingumą, pvz. kai gimdymas namie nerekomenduojamas, bet vis tiek gimdoma namie ir tai blogai baigiasi? 

Daiva Brogienė : 11:30

Jeigu teisinius aspektus mes galėtume tiesiog reglamentuoti, išlieka tam tikri moraliniai ir etiniai dalykai, kuriuos spręsti kur kas sudėtingiau. Pavyzdžiui, ar neturėtų gimdyvė moralinės pareigos atsižvelgti į gydytojo rekomendaciją gimdyti stacionare. Arba ar etiškai atrodytų profesionalios akušerės dalyvavimas gimdant namuose, jeigu gydytojas nerekomenduoja gimdyti namie. Yra daug ir kitų etinių dilemų, kurios šį klausimą daro labai kontraversišku ir sudėtingu.

rima

Nors seniai žinoma, jog gimdyti vandenyje yra lengviau, tačiau ligoninėse tokios galimybės nėra. noriu paklausti, kodėl? manau, kad tai sumažintų gimdančių namuose skaičių? Juk dauguma gimdžiusių namuose sako, kad gimdė vonioje ar baseine. 

Daiva Brogienė : 11:33

Gimdymas vonioje labai primena mados reikalą:) Prieš keletą metų moterys iš tiesų pageidavo gimdyti vonioje, dėl to gimdymo namuose buvo įėrengta speciali tokiam gimdymui gimdykla su vonia. Šiandien atrodo, kad mada keičiasi - norinčių gimdyti vonioje labai sumažėjo.

coliuke

Kada ligoninese bus galima gimdyti gimdyvei patogioje padetyje? 

Daiva Brogienė : 11:34

Kiekvienu atveju išklausome gimdyvės pageidavimus, aptariame visas galimybes, kokioje pozoje gimdyti ir dažniausiai randame abipusiai priimtiną sprendimą.

Aurum

Kokia jūsų nuomone apie abortus? Ir kiek jų Lietuvoje atliekama? 

Daiva Brogienė : 11:36

Aš nepritariu nėtumo nutraukimui, nes yra visos galimybės planuoti nėštumus.

Lolita

Ar Lietuvoje galima rinktis planuotą Cezario pjūvį savo noru, nesant indikacijų? Ar toks pasirinkimas negali būti vertinamas kaip tokia pati teisė rinktis gimdymo būdą? 

Daiva Brogienė : 11:38

Lietuvoje tokios medicininės indikacijos nėra. Šiandien dažnai svarstome, ar cezario pjūvis - medicininis reiškinys ar socialinis. Taigi matome, kiek motinystės priežiūroje yra kontraversiškų ir diskutuotinų klausimų.

Vaiga

Vyrauja nuomone, kad gydymo istaigose daugiau atspariu infekciniu ligu zidiniu. Ar tiesa? Ar daug infekciniu ligu "pasigaunama" gimdymo namuose? Tiek gimdyves, tiek kudikio atveju. 

Daiva Brogienė : 11:41

Medicininės technologijos, higienos standartai, mūsų pačių, medikų, kultūra gelbsti mus nuo infekcijų. Likęs senas mitas apie stafilokokines infekcijas be pagrindo gąsdina nėščiąsias.

Aurum

Jei nesant statistiškai reikšmingo skirtumo tarp neonatalinio kūdikių mirtingumo tarp gimusių namuose ir ligoninėje, kodėl jūsų nuomone, sveikatos apsaugos ministerija nenori reglamentuoti gimdymo namuose su specialisto priežiūra? Kas už to slepiasi? 

Daiva Brogienė : 11:44

Tarptautinės mokslinės studijos ir šiandien dar negali vienareikšmiškai patvirtinti, kad perinatalinis mirtingumas gimdant namuose ir stacionaruose yra panašūs. Reikia tęstinių studijų griežtai apibrėžiant planuotą gimdymą namuose, kadangi neplanuoti gimdymai namuose labai iškreipia mokslinius rezultatus.

Tomas

Kokia jūsų nuomonė apie pribuvėjystės tradiciją Lietuvoje? 

Daiva Brogienė : 11:45

Bet kokios tradicijos gražios ir puoselėtinos, tik atsižvelgiant į technologijų progresą ir naujus kultūrinius pokyčius jas reikėtų adaptuoti.

klausimas

nežinau, ar turite vaikų, bet jei taip, ar leistumėte savo dukrai ar marčiai gimdyti namuose, jei labai užsispirtų? Description: http://conference.delfi.lt/web/images/images_konferencijos/question_arr.gif

Daiva Brogienė : 11:51

Taip, turiu dukrą Viktoriją, kuri neseniai gimdė. Nebuvo net minčių apie gimdymą namuose. Turiu marčią, kuri irgi gimdė dukart gimdymo namuose, tačiau vėlgi nebuvo jokių diskusijų apie gimdymą namuose. Kai grįžau iš televizijos, kur diskutavome šia tema, sūnus nusistebėjo, iš kur kyla diskusijos apie gimdymą namuose. Jeigi būčiau jaunesnė ir ruoščiausi gimdymui, niekada negimdyčiau namuose.

zmona

girdejau kalbu, kad geriau vyrui nematyti zmonos gimdant, nes paskui gali kilti problemu del seksualinio gyvenimo. Ar tiesa? ar vyrui geriau nematyti tu visu vaizdu? ar jis gali patirti psichologine trauma?

Daiva Brogienė : 11:55

Vyras dalyvauja gimdyme, kad žmona jaustųsi saugiau, padeda jai sąrėmių ir stangų periode. Vaikelio gimimas vienodai svarbus įvykis tiek tėčiui, tiek mamai. Todėl, mano nuomone, tėtis turi dalyvauti gimdyme. Bet, kaip ir gimdyvė, taip ir sutuoktinis turi rimtai ruoštis gimdymui, kad nepatirtų tos psichologinės traumos.

šviežias tėvukas

Kodėl nei viena Vilniaus ligoninė neturi naujagimiams palankios ligoninės statuso (jau net nekalbu apie gimdyvėms)? 

Daiva Brogienė : 11:56

Klystate - Vilniaus gimdymo namai turi palankios naujagimiui ligoninės statusą dar nuo 1999 m.

Simona

Ar daug yra gydytojų, sugebančių priimti gimdymą vandenyje? Medikai skelbia, kad įrengtos modernios gimdyklos su voniomis, bet mažai norinčių tomis voniomis pasinaudoti. bet aš girdėjau, kad medikai tiesiog neleidžia gimdyti vandeny, nes nemoka priimti tokio gimdymo.

Daiva Brogienė : 12:03

Vonioje gimstantį naujagimį priima akušerė, gimdyvės poza visiškai analogiška kaip ir gimdant ant gimdymo stalo. Prieš keletą dienų turėjau gimdymą vonioje, gimė 4,5 kg vaikelis. Tėveliai buvo pasiruošę būtent gimdymui vonioje, žinojo visa detales, tokio gimdymo privalumus ir galimas komplikacijas, nepriekaištingai klausė personalo. Galbūt dėl to ir buvo toks sėkmingas ir gražus gimdymas vonioje.

Marijka

Sveiki, ponia Daiva. Ačiū Jums už viską! Už supratimą, ir už visus sveikus ir gražius leliukus, kuriuos priėmėte savo auksinėmis rankomis! (Ir už mūsų Danieliuką) Džiugu Jus matyti)) 

Daiva Brogienė : 12:03

Ačiū:)

Tomas

Ar akušerių ginekologų draugijos nariams netrukdo dirbti ministro įsakymas draudžiantis padėti gimdyvėms namuose? Ar draugija ėmėsi kokių veiksmų šiai situacijai išspręsti? 

Daiva Brogienė : 12:12

Gydytojai akušeriai ginekologai siekia, kad gimdymai būtų saugūs, o, svarbiausia, kad moterys būtų patenkintos. Mūsų pareiga - informuoti valdžios atstovus apie įrodymais pagrįstą medicinos praktiką planuotai gimdant namuose ir padėti priimti teisingus sprendimus. Todėl ir pasisakome, kad visos nesėkmės atsiranda tuomet, kai procesas vyksta chaotiškai ir nėra reglamentuotas.

Nors ir teigiame, kad saugiausia gimdyti gimdymo stacionare, tačiau negalime ignoruoti moterų teisės rinktis, kur gimdyti, taigi būtina teisės aktais numatyti gimdymo namuose pagalbos teikimo standartą, profesionalų teikti tokias paslaugas pasiruošimo standartą ir numatyti visas aplinkybes, kurios gali nulemti nesaugų gimdymą namuose.

Profesionalai pasirinks, ar jie pasiruošę teikti tokias paslaugas ir būti atsakingais už visas galimas pasekmes.

Nuoširdžiai dėkoju už pateiktus aktualius klausimus, stengiausi atsakyti į kuo daugiau, deja, dėl laiko stokos teks atidėti kitam kartui. Geros diskusijos visuomet duoda gerus rezultatus.

Viso gero, geros dienos:))

 

 

 

 

 

 

 

 

VšĮ Vilniaus gimdymo namai.
Duomenys kaupiami ir saugomi juridinių asmenų registre, kodas 124368392.  

Tyzenhauzų g. 18A, Vilnius 02106
Tel./faks. (8 5) 262 80 38
El.p. info@vgn.lt
Visi kontaktai  

Programa