Svetainės medis
Neįgaliųjų versija
Ave vita
Vilniaus gimdymo namai
Sertifikatas

Apie meilę profesijai, jaukų laukimą, pokyčius ir pasirinkimą

Atnaujinta: 2021-04-01

 

i_tinklapi_6.gif.png 

i_tinklapi_4.jpg 

 

„Kažkada pagalvojau, įdomu, kiek tūkstančių kartų rytais pravėriau ir išeidama uždariau šio pastato duris? Nesuskaičiuosi. O šiaip – lygiai tiek pat kiek ir savo tikrųjų namų. Bet nereikia, sakyti, kad čia mano ir visų darbuotojų antrieji namai. Visi kartu mes šeima, kurioje būna visko. O šie namai – mūsų gyvenimo dalis, žinoma, dažnai neproporcingai didelė, užgožianti visas kitas. Bet nieko negali kaltinti – patys pasirinkome tokią profesiją, tokį gyvenimą“, - sako Vilniaus gimdymo namų vadovė doc. dr. gydytoja akušerė – ginekologė  Kornelija Mačiulienė.

 

Prisiminimai knygoje

Simboliška, minint Tarptautinę moters dieną, Vilniaus gimdymo namai šventė 60-ies metų jubiliejų. Vartant garbingam jubiliejui išleistą knygą „Vilniaus gimdymo namams 60 metų“, kur sudėti čia dirbusių gydytojų prisiminimai, nuotraukos, sunku patikėti, kad tai tie patys gimdymo namai - vaizdas nesulyginamas. 

Jauku, koridoriais skubantis medicininis personalas peržengiančius šios įstaigos slenkstį pasitinka šypsodamiesi, kalba šiltu ir ramiu balsu. Prie gimdyklų durų pirmyn atgal žingsniuoja sunerimę vyrai, kiti skuba į ligoninę nešini didžiulėmis puokštėmis gėlių, treti kartu su savo moterimis ir mažyliais jaukiai dienas leidžia palatose. 

Per tuos šešiasdešimt metų viskas pasikeitė kardinaliai, ne kartą išgirstu iš čia dirbančių medikų. Vilniaus gimdymo namai puikiai pažįstami kiekvienam vilniečiui, tiesa, tik pradėję veikti negalėjo pasidžiaugti nei jaukiomis patalpomis, nei modernia aparatūra. Stacionare buvo tik 80 lovų, trūko inventoriaus, o pirmuosius du mėnesius teko verstis ir be vadovo. Praėjo keleri metai, kol iniciatyvaus vadovo Leono Malecko dėka Vilniaus gimdymo namai atsinaujino ir tapo pirmuoju Lietuvoje specializuotu akušerijos ir ginekologijos stacionaru, įkurtu sovietų valdžios metais.

Šiandien Vilniaus gimdymo namų pastatai apvilkti į šiltesnį rūbą - pernai baigtas akušerijos korpuso modernizavimas, Nėštumo patologijos, Akušerijos bei Naujagimių skyriai, operacinės, palatos, gimdyklos pertvarkytos - viskas pacienčių labui. Kaip sako Nėštumo patologijos skyriaus vedėja Dalytė Variakojienė, kiekviena moteris čia laukiama – ligoninėje, kuri turi senas tradicijas, bet kartu yra moderni, atitinkanti pasaulinius standartus.   

 i_tinklapi.jpg

Direktorės pavaduotojas gydymui Bronius Žaliūnas, direktorės pavaduotoja administravimui ir ūkiui Halina Marija Markevičienė bei direktorės pavaduotoja slaugai Daiva Lebetnikienė, kaip sako Gimdymo namų vadovė, - trejetukas pagalbininkų, be kurių gydymo įstaiga nebūtų tokia, kokia yra šiandien 

 

Akimirkos romantika

Tik užsukus į Gimdymo namų kiemą pasidaro akivaizdu, kad gydymo įstaigai vadovauja moteris - sienos puoštos paveikslais, „lėliukų“ nuotraukomis, skulptūromis, akimirkai net pamiršti, jog užsukai į gydymo įstaigą.  

„Jau seniai neįsivaizduoju gyvenimo be ankstyvo kėlimosi ir kelionės dar tik bundančiu Vilniaus senamiesčiu į tylią Tyzenhauzų gatvelę. Neįsivaizduoju savęs dirbančios kitur, tik čia, gydymo įstaigoje įsikūrusioje nuošalioje miesto vietoje, kur girdėti netolimos cerkvės varpai. Bet tai tik akimirkos romantika, kuri baigiasi tą pačią sekundę, kai praveriu Gimdymo namų duris. Nuo to momento man svarbiausia, kas vyksta čia, kas vyko naktį, kaip jaučiasi besilaukiančios ir jau pagimdžiusios moterys, jų naujagimiai, kaip naktį praleido budėjęs personalas. Noriu ir privalau viską žinoti. Visuomet daug reikalavau iš savęs, ir teatleidžia man kolektyvas, bet ir iš kitų. Nepakenčiu tinginių, aplaidžiai dirbančių žmonių, nereiklumo sau, netvarkos, nepagarbaus elgesio su pacientais“, - sako Vilniaus gimdymo namų vadovė gydytoja akušerė ginekologė doc. dr. Kornelija Mačiulienė ir tuoj pat priduria, kad jos darbo sėkmės paslaptis – profesio-nali, darbšti, susitelkusi, vieno tikslo siekianti komanda. 

 

Apie gerą aurą

Šiemet įstaigos vadovė, nugalėjusi rimtus konkurentus, išrinkta „Metų vadove 2012“. Turbūt tai vienas iš nedaugelio atvejų per dešimtmetį, kuomet paskelbus nugalėtoją beveik du šimtai svečių plojo atsistoję, nes kone pusės susirinkusiųjų vaikai, anūkai gimė padedant K.Mačiulienei. „Mano profesinis moto – patirtis ir profesinės žinios, plius atidumas pacientui. Pati nuolat mokausi, tobulinuosi ir kolegas skatinu tai daryti. Medicina milžiniškais žingsniais žingsniuoja į priekį ir jei snausi, tuoj pat pasijusi labai atsilikęs“, - sako doc. dr. K.Mačiulienė. 

Gerų žodžių įstaigos vadovei negaili ir personalas. „Čia labai gera aura. Ne kartą ir ne du šio pastato, įsikūrusio geroje vietoje, norėjo ne vienas. Bet mums labai pasisiekė - turime puikią vadovę, kuri daro viską, kad būtų gera dirbti, o gimdyvės jaustųsi jaukiai. Tai, kad per pastaruosius kelerius metus Vilniaus gimdymo namai suklestėjo, jos nuopelnas. Ji reikli sau ir, žinoma, kitiems, atsakinga ir labai gabi, – sako nėščiųjų priėmimo ir gimdymo skyriaus vedėjas Mindaugas Razumas. - Atėjau čia dirbti internu, ir patekau į puikią komandą, iš kurios labai daug išmokau. Kadangi buvau gabus vaikinas, po kelerių metų gavau vadovaujančias pareigas, buvau Moterų konsultacinio skyriaus vedėjas, vėliau perkėlė į stacionarą ir paskyrė Akušerijos skyriaus vedėju. Dabar vadovauju Nėščiųjų priėmimo ir gimdymo skyriui - ir taip keturiasdešimt metų. Per šį laiką įpratau bendrauti su moterimis ir man visai neblogai sekasi. Su vyrais kalba visuomet trumpesnė, o su moterimis- daug sudėtingiau. Jas reikia paguosti, įtikinti, papasakoti visokiausių dalykų, net ir tokių, ką daryti su vyru, kad ją dar labiau mylėtų, kartais pamokyti ar tik išklausyti. Specialybė ne iš lengvųjų, ne tik dėl to, kad tenka retkarčiais dirbti ir psichologu, bet ir dėl to, kad kiekvieną sekundę esi atsakingas už dvi gyvybes. Ir niekuomet nesi garantuotas, kas bus po minutės ar dviejų“, - darbo subtilybėmis dalinasi gydytojas M.Razumas.  

 

i_tinklapi_2.jpg 

 Naujagimių skyriaus vedėja Silva Narbutienė (pirma iš dešinės), Gimdymo namų vadovės teigimu, - vienas svarbiausių žmonių. Tuo tarpu S.Narbutienė sako negalinti atsidžiaugti šauniu kolektyvu. (Iš kairės) vaikų slaugytojos Irena Leonavičienė ir Lilija Šiaulienė, vyr. slaugos administratorė Karina Chochrenkova, gydytoja neonatologė Aistė Tumelionytė, vaikų slaugytoja Irena Zapolskienė, už skyriaus švarą atsakinga Jadvyga Mikilevič, gydytoja neonatologė Zita Paulauskienė.

Apie džiaugsmo ligą

Daugiau nei keturis dešimtmečius Vilniaus gimdymo namuose dirbanti gydytoja akušerė - ginekologė Lilija Katilienė sako, kad nuo pirmųjų dienų Vilniaus gimdymo namai labai išgražėjo. „Man malonu eiti į darbą - aplinka graži, palatos jaukios - nesulyginsi su tuo, kas buvo. Visa reikiama moderni aparatūra palengvina medikų darbą. Sovietiniais laikais ligoninės buvo vienodos, pagal vieną modelį - priešgimdymo palatose gulėdavo po aštuonias moteris, gimdyklose kaskart buvo po tris gimdyves. O dabar kiekvienai atskira palata ir gimdykla. Pamenu, kai tik pradėjau dirbti, buvo tokia labai gera akušerė, vyresnio amžiaus. Ateina į priešgimdyvinę palatą, o ten moteris vaitoja iš skausmo, kitos piktinasi, kad dar epidūro niekas nesuleido, likusios irgi turi priekaištų. O daktarė labai ramiu balsu visoms sako: „Mielosios, jūs - ne ligonės, gimdymas - ne skausmo, o džiaugsmo liga, todėl nereikia šaukti.“ Šie žodžiai man įstrigo. Ir šiandien stengiuosi su visomis pacientėms, jų artimaisiais švelniai ir jautriai atrasti bendrą kalbą. Ar sunku? Ne, tik prieš prasidedant gimdymui visuomet gražiai susitariame, kad jei bus kas nors nenumatyto, prašau, kad nesikištų ir leistų mums tinkamai atlikti savo darbą“, - šypsosi gydytoja L.Katilienė.

Akušerijos skyriaus vedėja Elona Tvaronavičienė sako, kad pirmosiomis dienomis, kuomet buvo nutarta, kad gimdyvės turi būti visos atskirai, buvo šiek tiek neįprasta. „Anksčiau ateini į gimdyklą ir visas gali stebėti vienu metu. Buvo pakankamai keista, kai teko bėgioti iš vieno kabineto į kitą. Bet šiandien šios sistemos tikrai nekeisčiau. Juk ir moterims taip ramiau, jaukiau. Žodžiu, šiandien stengiamės ir derinamės prie gimdančių moterų, jos mums svarbiausios. Būna įvairiausių pageidavimų, viena gimdyvė norėjo palatoje pakabinti visus vyro vaikystės piešinius. Mes nieko prieš, jei tai ją ramina. Gimdymo namai labiausiai pasikeitė per pastaruosius dvidešimt metų. Kalbu ne tik apie jaukias patalpas, modernią aparatūrą, bet ir pačių moterų požiūrį į gimdymą. Jos atvyksta anksčiau, daug klausinėja, apžiūri gimdyklą ir panašiai“, - vardina pokyčius E.Tvaronavičienė.

 

Kardinalūs pokyčiai

Pasak L.Katilienės, dabar moterys palatose guli po vieną dvi. Anksčiau gulėdavo po 7-9, nes trūko vietos. Be to, anksčiau ir tvarka ligoninėje buvo visai kitokia: moterys negalėdavo turėti jokių daiktų, nes būdavo aprūpinamos gydymo įstaigos drabužiais, visomis reikalingomis priemonėmis. Ir gimdyvei, ir kūdikiams skirti rūbai būdavo paduodami išvirinti. Lankyti gimdyves, nešti joms dovanas, gėles ilgą laiką buvo uždrausta dėl infekcijų grėsmės. Viskas pradėjo keistis atgavus nepriklausomybę, atsirado vienkartiniai švirkštai ir kitos priemonės. Moteris lankantys vyrai, draugai ir artimieji prineša gėlių dovanų, balionų, maisto. Vyrui dalyvauti gimdyme anksčiau būdavo draudžiama ir dėl to, kad vienoje palatoje tuo pačiu metu kartais gimdydavo 2-3 moterys.

„Dabar vilnietės gimdo visai kitokmis sąlygomis. Po gimdymo kūdikis iš karto dedamas motinai ant krūties, ji nuo pat pirmųjų sekundžių būna šalia jo, maitina, bendrauja“, - sako ilgametė gimdymo namų darbuotoja L. Katilienė.

 

Galimybės rinktis

Gydytoja akušerė Božena Kačanovska Vilniaus gimdymo namuose pradėjo dirbti po studijų, prieš dvidešimt tris metus. „Pirmąją darbo dieną puikiai prisimenu. Buvo balandžio pirma, vadinamoji Melagių diena. Kai baigi studijas atrodo, kad viską puikiai žinai ir moki, ir tikrai žinai, kaip elgtis net ekstremaliomis situacijomis. Bet tai tik iliuzija, jau pačią pirmą dieną supratau, kad visi mokslai tik dabar prasideda. Tuomet buvo labai daug gimdymų po maždaug 6 tūkst. per metus. Akušerių atsakomybė didesnė, o šiandien viskas šiek tiek palengvėjo. Atvyksta labiau orientuotos gimdyvės, daugiau bendrauja, klausinėja – kitaip sakant, požiūris į gimdymą labai pasikeitė. Dabar juk rengiamos įvairios mokyklėlės būsimiems tėvams. Be to, yra priemonių, palengvinančių gimdymą, moterys gali rinktis gimdyti vonioje ir panašiai. Esu labai laiminga, kad pasirinkau šią specialybę, darbas mielas, nors besimokydama svarsčiau apie farmakologės specialybę, bet visa laimė, kad atėjau čia“, - sako B.Kačanovska ir priduria, kad moterims tikrai nereikia baimintis gimdymo, nes šiandien viskas labai pasikeitė nuo to, kas buvo prieš dvidešimt metų - tiek sąlygos, tiek ir požiūris į vaikelio atėjimą.  

„Gražu, kai vyrai būna šalia, dažnai nakvoja palatoje,  padeda žmonai, nebijo kūdikio ant rankų paimti. Apskritai vyrai dabar dažnai lydi žmonas į konsultacijas, rūpinasi. O anksčiau buvo - žmona sau, vyras sau. Dabar, jeigu moteris pageidauja, atliekama nejautra. Anksčiau būdavo, jog eini pro gimdyklą, girdi, kaip kelios moterys rėkia. Nors pasitaiko visokių situacijų. Būna taip, kad atvykusios gimdyti, griežtai pareiškia jokio epidūro, bet po to persigalvoja“, - sako gydytoja E.Tvaronavičienė.

 

Apie meilę ir švelnumą

Naujagimių skyriaus vedėja Silva Narbutienė, pasak įstaigos vadovės K.Mačiulienės, vienas svarbiausių žmonių ligoninėje, diriguojanti pačiam jautriausiam skyriui.  „Nuo pat studijų baigimo dirbau su naujagimiais, ta meilė atėjo nuo vaikystės - labai mėgau „lėliukus“. Vilniaus gimdymo namuose dirbu dar tik šešerius metus, bet negaliu atsidžiaugti puikiu kolektyvu: profesionalūs gydytojai, švelnios slaugytojos, dirbančios daug metų ir puikiai išmanančios darbą. Su naujagimiais gali dirbti tik labai sąžiningi žmonės, nes gimusysis nepasakys, kad jam kas nors negerai, skauda, ar kad jį kas skriaudžia, todėl turi dirbti žmonės, kurie labai myli savo darbą. Džiaugiuosi, kad esu čia, kur sukurtos puikios darbo sąlygos ir atmosfera. Kai manęs klausia, kodėl pasirinkau būtent šią sritį, atsakau, kad pradėjusi dirbti su naujagimiais nebegali išeiti kitur, nors tik pradėjusi dirbti tikrai negalvojau, kad bus sunkių akimirkų, nes kaip ir daugeliui atrodė, kad vaikučiai gimsta sveiki ir gražūs. Bet pasitaiko visko“, - sako gydytoja Silva Narbutienė.  

Naujagimių skyrius buvo renovuotas, prieš trejus metus, dabar jame yra 4 intensyvios terapijos lovos ir 10 lovų naujagimių patologijai gydyti. Turėdami modernią įrangą gydytojai gali taikyti naujausius gydymo metodus ir teikti kokybišką pagalbą. Skyriuje dirba patyrę gydytojai neonatologai, gerai darbą išmanančios naujagimių slaugytojos, pagalbinis personalas, besirūpinantis naujagimiais visą parą. Kaip sako skyriaus vedėja S.Narbutienė, personalas vadovaujasi mokslo rekomendacijomis, stebi fiziologinę adaptaciją, diagnozuoja ir gydo susirgimus. Intensyvios terapijos ir patologijų palatose tėvai raginami lankytis ir mokytis slaugyti sergančius naujagimius. Ypatingas dėmesys skiriamas natūraliam maitinimui – žindymui krūtimi.

 

Plačiau - savaitraštyje „Lietuvos sveikata"

 

Evelina Machova

 

i_tinklapi_3.gif 

VšĮ Vilniaus gimdymo namai.
Duomenys kaupiami ir saugomi juridinių asmenų registre, kodas 124368392.  

Tyzenhauzų g. 18A, Vilnius 02106
Tel./faks. (8 5) 262 80 38
El.p. info@vgn.lt
Visi kontaktai  

Programa